Jesteś tutaj: Blog Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Lato w Polsce w ostatnich latach bywa niezwykle gorące. Temperatura dochodzi do 30 stopni i utrzymuje się kilka dni. Nawet wieczorem powietrze jest rozgrzane. Wtedy coraz więcej osób zaczyna myśleć jak schłodzić swój dom. Rozwiązanie nie jest trudne. Wystarczy założyć klimatyzację. Wyregulować temperaturę, która będzie nam odpowiadała i cieszyć się świeżym, przyjemnym, chłodnym klimatem wewnątrz domu.

Etapy montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć przeszkolonym specjalistom. Tylko fachowcy ze specjalnym uprawnieniami oraz odpowiednim sprzętem mogą napełnić klimatyzator czynnikiem chłodniczym (popularnie freonem) i wykonać próbę szczelności. Klimatyzatory montowane na użytek domowy zwykle składają się z jednostki wewnętrznej (jednej lub kilku) i agregatu. Są one połączone ze sobą przewodem zasilającym, sterowniczym i freonowym z czynnikiem chłodniczym. W pierwszym kroku ustalamy miejsce do zamontowanie jednostki wewnętrznej. W instrukcji znajdują się informacje o wymaganych odstępach pomiędzy urządzeniem, a sufitem, podłogą czy ścianami. Ważna jest też odległość od jednostki zewnętrznej. Zanim zamontujemy jednostkę wewnętrzną, musimy wykonać w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy 5-6cm, przez który poprowadzimy kable i rury poza budynek. Za pomocą wkrętów mocujemy jednostkę do ściany.

Jednostka zewnętrzna

Kolejnym etapem jest podłączenie przewodu freonowego i kabla elektrycznego. To czas szczególnej uwagi, gdyż od tego zależy bezpieczne i prawidłowe działanie klimatyzatora. Po przełożeniu przewodów na zewnątrz, poza budynkiem, na elewacji lub dachu, montujemy agregat. Agregat klimatyzacji (dotyczy również pomp ciepła) w pewnych warunkach może generować wibracje. Dotyczy to nawet nowoczesnych urządzeń i wynika z ich konstrukcji. Dlatego do montażu najlepiej zastosować specjalne gumowe podstawy antywibracyjne, wtedy urządzenia będą pracowały cicho i nie będą uciążliwe. W ostatnim etapie wykonuje się próżniowe osuszanie instalacji, napełnienie czynnikiem chłodniczym, rozruch i pomiary parametrów. Jeśli wszystkie parametry zgadzają sie z danymi producenta, system może być oddany do użytkowania.