Jesteś tutaj: Blog Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Lato w Polsce w ostatnich latach bywa niezwykle gorące. Temperatura dochodzi do 30 stopni i utrzymuje się kilka dni. Nawet wieczorem powietrze jest rozgrzane. Wtedy coraz więcej osób zaczyna myśleć jak schłodzić swój dom. Rozwiązanie nie jest trudne. Wystarczy założyć klimatyzację. Wyregulować temperaturę, która będzie nam odpowiadała i cieszyć się świeżym, przyjemnym, chłodnym klimatem wewnątrz domu.

Etapy montażu klimatyzacji

Montaż klimatyzacji najlepiej powierzyć przeszkolonym specjalistom. Tylko fachowcy ze specjalnym uprawnieniami mogą napełnić klimatyzator czynnikiem i wykonać próbę szczelności. Klimatyzatory montowane na użytek domowy składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Są one połączone ze sobą kablami i przewodem freonowym z czynnikiem chłodniczym. W pierwszym kroku ustalamy miejsce do zamontowanie jednostki wewnętrznej. W instrukcji znajdują się informacje o wymaganych odstępach pomiędzy urządzeniem, a sufitem, podłogą czy ścianami. Ważna jest też odległość od jednostki zewnętrznej. Zanim zamontujemy jednostkę wewnętrzną, musimy wykonać w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy 5-6cm, przez który poprowadzimy kable i rury poza budynek. Za pomocą wkrętów mocujemy jednostkę do ściany.

Jednostka zewnętrzna

Kolejnym etapem jest podłączenie przewodu freonowego i kabla elektrycznego. To czas szczególnej uwagi, gdyż od tego zależy bezpieczne i prawidłowe działanie klimatyzatora. Łączymy ze sobą przewody i rurkę do skroplin, owijamy taśmą izolacyjną. Po przełożeniu przewodów na zewnątrz, poza budynkiem, na elewacji lub dachu, montujemy jednostkę zewnętrzną. Klimatyzator najlepiej postawić w zacienionym miejscu na sztywnej i stabilnej podstawie. Nowoczesne urządzenia pracują cicho i zazwyczaj nie będą uciążliwe, na wszelki wypadek warto zasięgnąć opinii specjalistów co do lokalizacji. Pod spodem jednostki zewnętrznej instalujemy podłączenie odpływu skroplin. Dzięki niemu będziemy odprowadzali wodę na zewnątrz  urządzenia. Przyłączamy przewód freonowy.