Wentylacja dla domu

Wentylacja do domu Panda Automation

Nowoczesne "hermetyczne" budownictwo wymusza nowe podejcie do zagadnienia wentylacji w budynkach mieszkalnych. 

Nieprawidłowo działająca wentylacja to „pocące się” szyby, pleśń, alergie a nawet niebezpieczeństwo wytworzenia trującego tlenku węgla przez kuchenki gazowe. Dobierając system wentylacji bierzemy pod uwagę oczywiście kubaturę domu oraz ilość mieszkańców, rodzaj użytych materiałów budowlanych, szczelność ścian, okien, grubość ocieplenia itp. oraz oczywiście budżet jakim dysponujemy. 

WENTYLACJA GRAWITACYJNA (naturalna), funkcjonuje dzięki naturalnemu zjawisku konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Powietrze o wyższej temperaturze z wnętrza domu, ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze z zewnątrz dzięki czemu płynie ku górze. Sprzyjają temu kominy z pionowymi kanałami gdzie powstaje tzw. ciąg, który wysysa zanieczyszczone powietrze. Na miejsce usuniętego powietrza musi napłynąć nowe spoza budynku. Dawniej odbywało się to poprzez nieszczelności w stolarce okiennej, dzisiaj okna prawie zawsze są szczelne dlatego konieczne jest montowanie tzw. nawiewników. Wentylacja grawitacyjna jest stosunkowo tania inwestycyjnie, kominy buduje się z gotowych kształtek albo wykorzystuje się rury z blachy osłonięte płytami gipsowo-kartonowymi. Wadą rozwiązania jest to, że wraz z usuwanym powietrzem z domu ucieka bardzo dużo ciepła, zaletą, że nie wymaga zasilania energią elektryczną i jest bezawaryjna. 

NAWIEWNIKI OKIENNE. Jeżeli w naszym mieszkaniu, zbudowanym w latach, w których nie było mowy o oknach PCV, zamontujemy nowe, szczelne okna, okaże się, że wentylacja tradycyjna przestanie działać. Do tej pory wentylacja grawitacyjna działała dzięki nieszczelnej stolarce, teraz te naturalne otwory wentylacyjne zostały zatkane. W tej sytuacji zachodzi konieczność montażu w oknach nawiewników okiennych. Nowoczesne nawiewniki posiadają funkcję automatycznej blokady nadmiernego napływu powietrza a także mogą automatyczne dostosowywać przepływ do warunków panujących w pomieszczeniach - otwierając się lub przymykając w zależności od poziomu wilgotności. Koszty nawiewników nie są wysokie a mamy zapewniony stały i bezpieczny dopływ świeżego powietrza. 

WENTYLACJA MECHANICZNA NAWIEWNA pozwala wykorzystać istniejące kominy grawitacyjne, zajmuje mniej miejsca, oraz kosztuje co najmniej połowę taniej, niż instalacja rekuperacji. Gwarantuje skuteczną wentylację przez cały rok a nowoczesna centrala sama dostosowuje moc do oporów instalacji. W celu uniknięcia wychłodzenia pomieszczeń napływ świeżego powietrza jest regulowany automatycznie w zależności od wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. 

REKUPERACJA jest rozwiązaniem najdroższym ale i najlepszym, znacznie ograniczającym koszty ogrzewania (oraz klimatyzacji) budynku. Jeżeli budynek jest szczelny, dobrze ocieplony rekuperator zwróci się w ciągu 4-5 lat . Świeże powietrze, które dociera do pomieszczeń, jest podgrzewane w rekuperatorze z wykorzystaniem powietrza „zużytego”, dzięki czemu potrzebna jest znacznie mniejsza ilość energii, aby dogrzać pomieszczenia do właściwej temperatury. Dodatkowo rekuperatory posiadają filtry, dzięki którym zatrzymane zostają kurz oraz pyłki powodujące alergie (czytaj więcej w dziale REKUPERATORY»). 

W Naszej ofercie znajdują się wszystkie powyższe rozwiązania łącznie ze sprawdzonymi rekuperatorami wiodących producentów. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia posiadają wymagane atesty, certyfikaty oraz aprobaty techniczne. 

Zapewniamy bezpłatne wyliczenia oraz pomoc w doborze urządzeń na zasadzie "Przyjedziemy, Zobaczymy, Wycenimy" 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami telefoniczne lub naciskając przycisk "WYŚLIJ ZAPYTANIE" po lewej stronie.