REKUPERACJA - RYBNIK

Rekuperatory, systemy rekuperacji

System wymiany powietrza jest niezbędny w każdym budynku, a obowiązek jego wykonania spoczywa na inwestorach od wielu lat. Ten stały element architektoniczny nie przypomina już kanałów montowanych w domach ponad sto lat temu. Obecnie do akcji wkracza technologia, dzięki której nie tylko świeże powietrze zastępuje to zanieczyszczone, ale są też możliwe jego uzdatnianie i rekuperacja.

O tym, że tlen jest niezbędny do życia, wie każdy. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że w szczelnych, energooszczędnych domach trudno o jego naturalne uzupełnianie. Dawniej dopływ świeżego powietrza do budynków z zewnątrz realizowany był głównie poprzez nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej, natomiast zużyte powietrze uchodziło poprzez kominy wentylacyjne lub kotłownicze. 

Nowoczesne okna i drzwi są niemal doskonale szczelne, dodatkowo cały dom zaizolowany jest warstwą styropianu. W takich warunkach naturalna wentylacja nie ma racji bytu. W konsekwencji powstaje problem wilgoci, pleśni oraz zaduchu. Półśrodkiem jest zastosowanie nawiewników podokiennych lub wentylacji nawiewnej mechanicznej, lecz nie po to izoluje się i uszczelnia budynek, żeby go ponownie rozszczelnić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. 

Jakie zadania pełni rekuperator?

Rekuperacja jest procesem, który polega na odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza usuwanego na zewnątrz budynku i przekazywaniu jej do strumienia powietrza napływającego. W efekcie środki finansowe wydane na ogrzewanie domu nie są tracone, gdyż wnętrze pomieszczeń nie wychładza się tak intensywnie. Za odzysk ciepła odpowiada rekuperator. Jest to centrala wentylacyjna zapewniająca wymianę, a także cyrkulację powietrza w całym budynku.

Aby system mógł działać, w budynku prowadzi się kanały wentylacyjne. Ich zadaniem jest dostarczanie powietrza do pomieszczeń, w których jest wymagany wysoki komfort podczas przebywania (pokój dzienny, sypialnia) oraz usuwanie go z wnętrz, w których może gromadzić się wilgoć oraz powstają nieprzyjemne zapachy (kuchnia, WC). Wymiana powietrza odbywa się poprzez tzw. wymiennik krzyżowy będący sercem rekuperatora. To w nim ciepło z wyrzucanego strumienia gazów zostaje przekazane do strumienia napływającego z zewnątrz. Różnicę pomiędzy wentylacją z rekuperacją a systemem tradycyjnym widać na poniższych rysunkach.

Wentylacja tradycyjna - bez odzysku ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja

Obsługa i konserwacja systemu z rekuperacją

Sterowanie systemem odbywa się automatycznie lub ręcznie za pomocą sterownika ściennego. System może automatycznie regulować wydajnością wentylacji w zależności od wilgotności lub poziomu zanieczyszczeń w budynku. Obsługa całości nie wymaga fachowej wiedzy ani nakładów finansowych. Aby rekuperacja działała sprawnie, niezbędne jest jedynie cykliczne czyszczenie filtrów rekuperatora, które należy przeprowadzać co kilka miesięcy. 

W ofercie mamy rekuperatory, chłodnie, klimatyzacje oraz centrale wentylacyjne tylko sprawdzonych producentów. Wszystkie urządzenia mają wymagane atesty, certyfikaty oraz aprobaty techniczne. 

Zapewniamy bezpłatne wyliczenia oraz pomoc w doborze urządzeń na zasadzie „Przyjedziemy, Zobaczymy, Wycenimy”. 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami telefoniczne lub naciskając przycisk „WYŚLIJ ZAPYTANIE” po lewej stronie.