Jesteś tutaj: Blog Czym charakteryzuje się klimatyzacja kanałowa?

Czym charakteryzuje się klimatyzacja kanałowa?

Stosowanie klimatyzacji stało się w dzisiejszych czasach czymś zupełnie powszechnym. To, co jeszcze niedawno funkcjonowało jedynie w budynkach użyteczności publicznej, dziś z powodzeniem wkracza do prywatnych mieszkań. Dzięki temu w gorących miesiącach możliwe jest zapewnienie upragnionego chłodu.

Klimatyzacja jest w stanie funkcjonować w bardzo różny sposób. Może być zamieszczona jedynie w jednym mieszkaniu czy w jednym wnętrzu, ale da się ją także rozprowadzić po całym budynku. Tę ostatnią możliwość zapewnia klimatyzacja kanałowa. Nazywa się ją kanałową właśnie dlatego, że służy ona do dostarczania chłodu poprzez system kanałów zamontowanych w całym budynku.

Ze względu na sposób funkcjonowania klimatyzacji kanałowej najlepiej jest, jeśli decyzja o jej zamontowaniu zapadnie przed wzniesieniem określonego budynku bądź przed rozpoczęciem prac remontowych. W działania te można bowiem wtedy włączyć kroki mające na celu instalację klimatyzacji kanałowej.

Jako że kanały montuje się w ścianach i w stropach, wiąże się to z wykonaniem odpowiednich otworów w przegrodach budowlanych. W zależności od wariantu, otwory te mogą mieć okrągły bądź prostokątny kształt. Na klimatyzację kanałową nie składa się jednak jedynie system dystrybucji chłodu. Równie ważne jest urządzenie, które będzie generować przyjemne zimno. Najczęściej umieszcza się je w osobnym pomieszczeniu, co jest niezwykle praktyczną opcją.

Gdzie sprawdzi się klimatyzacja kanałowa?

Nie da się ukryć, że na specyfice klimatyzacji kanałowej mogą skorzystać przede wszystkim budynki użyteczności publicznej. Rozwiązanie to sprawdzi się w takich obiektach jak hotel, szkoła, biurowiec. Dzięki niemu każde pomieszczenie, niezależnie od tego, na jakim poziomie się znajduje, będzie miało taką samą temperaturę. W hotelu sprawi to na przykład, że wszyscy goście będą mogli liczyć na nocleg w takich samych okolicznościach, a w szkole spowoduje, że każda klasa będzie miała zapewnione równe warunki do nauki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby klimatyzację kanałową montować również w prywatnych budynkach.