Jesteś tutaj: Blog Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Klimatyzacja nie tylko ochłodzi pomieszczenie w upalny dzień i dogrzeje je w trakcie zimy, lecz również umożliwi pozbycie się z powietrza szkodliwych drobnoustrojów, alergenów i roztoczy. Aby jednak prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być regularnie oraz dokładnie czyszczona. Sprawdź, jak zadbać o swoje zdrowie oraz komfort!

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku

Zasadniczymi elementami klimatyzacji, o których czystość powinniśmy zadbać w szczególny sposób, są filtry oraz panele. Na filtrach bowiem tworzy się osad w postaci bakterii oraz zanieczyszczeń, które nieusunięte wracają do obiegu powietrza, przez panele natomiast odbywa się cyrkulacja powietrza z i do klimatyzatora.

Aby prawidłowo wyczyścić filtry w klimatyzacji, należy najpierw usunąć przednią kratkę, a następnie dokładnie ją umyć. Kolejny krok to wyciągnięcie filtra i umycie go delikatnym środkiem myjącym, przy użyciu cienkiej ściereczki i ciepłej wody. Powstały na filtrze kurz, można wcześniej usunąć odkurzaczem. Czynność tę należy powtarzać co dwa lub trzy tygodnie, za każdym razem sprawdzając również stan rurki, odprowadzającej wodę, a także weryfikując, czy wylot wody z klimatyzacji nie jest zapchany.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych, oprócz czyszczenia filtra należy także przecierać co kilka dni zewnętrzny panel wilgotną szmatką, gdyż to na nim bardzo często osadzają się duże ilości kurzu. Aby mieć pewność, że urządzenie jest idealnie czyste, można także użyć gotowych środków chemicznych w sprayu, koncentracie lub płynie o działaniu bakteriobójczym.

Nie zapominaj o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji

Regularne czyszczenie domowej klimatyzacji nie wystarczy, aby w pełni korzystać z pozytywnych właściwości oferowanych przez nas urządzeń. Konserwacja to bowiem również odgrzybianie, czyli dokładna dezynfekcja tacy skroplin, gdzie tworzy się najwięcej bakterii i grzybów, ze względu na podwyższoną wilgotność środowiska. W tym celu spryskaj parownik środkiem grzybobójczym w postaci pianki lub skorzystaj z usług firmy, oferującej odgrzybianie klimatyzacji przy użyciu ozonu. Inną, nowoczesną metodą odgrzybiania klimatyzacji jest metoda ultradźwiękowa, polegająca na wlaniu płynu dezynfekującego do urządzenia, a następnie uruchomieniu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. W efekcie działania emitera tworzy się para, usuwająca zarazki i docierająca do każdego zakamarka klimatyzacji.

Nasza firma oferuje swoim klientom projektowanie i instalowanie zarówno niewielkich systemów klimatyzacji dla domów, mieszkań czy pojedynczych pomieszczeń, jak i dla większych obiektów wielokondygnacyjnych lub przemysłowych. W sprzedaży posiadamy klimatyzatory wszystkich wiodących producentów, a do oferowanych urządzeń dołączamy wymagane atesty oraz aprobaty techniczne.