Rekuperatory

Rekuperatory, systemy rekuperacji

Dawniej dopływ świeżego powietrza do budynków z zewnątrz realizowany był głównie poprzez nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej natomiast zużyte powietrze uchodziło poprzez kominy wentylacyjne lub kotłownicze. 

Nowoczesne okna i drzwi są niemal doskonale szczelne, dodatkowo cały dom zaizolowany jest warstwą styropianu. Naturalna wentylacja nie ma więc racji bytu, powstaje problem wilgoci, pleśni oraz zaduchu. Półśrodkiem jest zastosowanie nawiewników podokiennych lub wentylacji nawiewnej mechanicznej lecz nie po to izolujemy i uszczelniamy budynek, żeby go ponownie rozszczelnić. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją. 

Rekuperator to centrala wentylacyjna zapewniająca wymianę a także cyrkulacją powietrza w całym budynku bez utraty ciepła. Aby system mógł działać, w budynku prowadzi się kanały wentylacyjne dostarczające powietrze do pomieszczeń w których wymagany jest wysoki komfort podczas przebywania (pokój dzienny, sypialnia) a usuwające z pomieszczeń gdzie może powstawać wilgoć oraz zapachy (kuchnia, WC). Wymiana powietrza odbywa się poprzez tzw. wymiennik krzyżowy będący sercem rekuperatora. To w nim ciepło ze zużytego powietrza z wewnątrz zostaje przekazane do świeżego powietrza z zewnątrz. Różnicę pomiędzy wentylacją z odzyskiem ciepła a systemem tradycyjnym widzimy na poniższych rysunkach.

Wentylacja tradycyjna - bez odzysku ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja

Sterowanie systemem odbywa się automatycznie lub ręcznie za pomocą sterownika ściennego. System może automatycznie regulować wydajnością wentylacji w zależności od wilgotności lub poziomu zanieczyszczeń w budynku. Obsługa całości sprowadza się do cyklicznego wyczyszczenia filtrów rekuperatora co kilka miesięcy, nie wymaga fachowej wiedzy oraz nakładów finansowych. 

Posiadamy w ofercie rekuperatory oraz centrale wentylacyjne tylko sprawdzonych producentów.Wszystkie oferowane przez nas urządzenia posiadają wymagane atesty, certyfikaty oraz aprobaty techniczne. 

Zapewniamy bezpłatne wyliczenia oraz pomoc w doborze urządzeń na zasadzie "Przyjedziemy, Zobaczymy, Wycenimy" 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami telefoniczne lub naciskając przycisk "WYŚLIJ ZAPYTANIE" po lewej stronie.